בניית פרגולה בבית פרטי

פרגולות הן אמצעי הצללה מוכר ונפוץ במשך אלפי שנים. חומר הגלם הקלאסי, המסורתי והמועדף לבניית פרגולות היה ונותר העץ, הנחשב לחומר טבעי ואיכותי, המשווה להן מראה כפרי, רגוע ושליו. אך כשאנו מדברים על פרגולות עץ, עלינו לזכור שמדובר במגוון עצום של עצים ובבואנו לבנות פרגולה מסוג זה, מומלץ כי נבצע סקירת שוק מקדימה להכרת סוגי העצים הנפוצים על יתרונותיהם וחסרונותיהם, שהרי בסופו של דבר בחירת העץ היא זו שתקבע את מראה הפרגולה, מהו היקף התחזוקה אליה נזדקק ואת אורך חייה.
לאחר שהבהרנו כי בחירת העץ משמעותית ביותר עבור הפרגולה העתידית, כדאי גם שנכיר את מכלול השיקולים שיכול לסייע לנו בבחירה זו. חשוב לבדוק מהם השימושים העיקריים של הפרגולה, לאיזה כיוון היא אמורה לפנות ומהי מידת חשיפתה לשמש, מוטב שנכיר את תנאי מזג האוויר באזור בו אנו מתגוררים – בניית פרגולה בבית פרטי ליד הים שונה בתכלית השינוי מבניית פרגולה באזור הררי וכמובן, חשוב שנגדיר את התקציב שברצוננו להקצות לבנייה.
כאמור, מגוון העצים לפרגולות הוא עצום. הוא נבדל בין מדינה למדינה ובין אזורים. מרבית העצים מגיעים לישראל מצפון אירופה וקיימים מספר עצים שנחשבים לשכיחים ומתאימים במיוחד לבניית פרגולות:
עץ אורן
מדובר בעץ הפופולרי בעולם לבניית פרגולות. האורן משדר קלילות ונינוחות ביתית ומומלץ במיוחד לפרגולות ולמבנים עדינים. זהו עץ צהוב בהיר ולכן נוח לצבוע אותו בכל צבע. הוא משתייך למשפחת העצים הרכים, נוח לעבודה, קל וגמיש ונחשב זול ביחס לעצים אחרים. יחד עם זאת, האורן הוא עץ רגיש הנוטה להתעוות ולהתנפח בלחות גבוהה, ולכן נדרש לטיפול ראשוני ותקופתי נגד פגעי מזג האוויר.
עץ הדוגלס פייר
גם עץ זה, כמו האורן, משתייך למשפחת העצים הרכים, אך לעומתו, מדובר בעץ חזק מאוד, עמיד ויציב בתנאי מזג אוויר קשים. ייחודו בכך שעם צמיחתו הוא עובר תהליך חיטוי טבעי ולכן אין צורך לחטאו שוב לפני תחילת העבודה איתו. הדוגלס פייר הוא בעל צבע אדום-חום, הוא נוח לעבודה ונחשב לעץ יקר יחסית.
עץ אלון
האלון הוא עץ קשה וחזק, בעל מרקם ייחודי ועשיר. יש לו יכולות העמסה גבוהות ובלאי נמוך והוא מתאפיין בסיבים עמוקים המקנים לו מרקם גס ומבליטים את המראה הטבעי שלו. האלון נחלק לשני סוגים עיקריים – אלון לבן שמאופיין בסיבים צפופים; ואלון אדמדם המאופיין בסיבים גסים.
עץ ארז (סידר)
הארז בעל הגוון האדמדם מגיע אלינו לארץ, לרוב, מהחוף המערבי של ארצות הברית. ייחודו בכך שהוא מייצר באופן טבעי חומרים דוחי חרקים , עובדה ההופכת אותו לעמיד מאוד מפני פגעי מזג האוויר, ריקבון, נזקי מים ומזיקים נוספים. מדובר בעץ שאמנם הוא קל משקל, אך חזק ביותר ונוח לעבודה. כיוון שאינו מרקיב, הוא יכול להחזיק מעמד שנים רבות עם תחזוקה מינימלית בלבד. הארז מומלץ בעיקר עבור פרגולות גדולות ומסיביות ומתאים מאוד לאזורים קרים בשל יכולתו לשנות את תכולת הלחות שבו ולהתאים את עצמו לטמפרטורה סביבו.
עץ האיפאה
נחשב לכבד ועמיד במיוחד וכיוון שצפיפותו גבוהה, היא אינה מאפשרת למזיקים או למזג האוויר לפגוע ולפגום בו, לכן מדובר בעץ בעל יכולת התמודדות גבוהה עם תנאי מזג אוויר קיצוניים. לאיפאה צבע חום כהה ומבנה מיוחד שבזכותו הוא אינו צריך לעבור טיפולים כימיים כנגד ריקבון ומזיקים ולכן ניתן להרכיב אותו גם בקרבת מים. הוא נחשב לעץ יקר ואיכותי.
עץ גושני לבן
עץ גוּשָׁנִי (מהמילה "גוּש") הוא עץ שלם שמקורו יכול להיות ממגוון עצים לבנים וחזקים. בארץ נפוץ במיוחד האשוח. העץ הגושני מגיע בחתכים גדולים שאורכם עד 12 מטרים, ומאופיין במרקם מחוספס, במראה מסיבי ופראי, בעל סדקים. עץ זה עמיד מאוד ומתאים להתמודדות עם תנאים קיצוניים של מזג אוויר, ובמיוחד לתנאי גשם ולחות.
עץ דו / רב-שכבתי
עץ דו או רב-שכבתי הוא למעשה עץ מעובד שמאחה ומחבר בין מספר קורות עץ בתהליך הדבקה ייחודי, שהופך אותו לעמיד יותר מחומר הגלם ממנו הוא עשוי. לסוג עץ זה יתרונות רבים, אחד מהם שניתן לייצר ממנו קורות ארוכות במיוחד. מספר לוחות העץ בכל קורה נקבע בהתאם לצורך שלנו – ככל שנרצה לייצר קורה מסיבית יותר, נשתמש ביותר לוחות עץ. מלבד זאת, העץ הדו / רב-שכבתי נחשב חזק ועמיד כיוון שהטכניקה שבה הוא מיוצר אינה מאפשרת לו להתכווץ או להירקב.

לסיכום, חשוב שנדע להתאים את סוג העץ באופן מיטבי לדרישות שלנו. כפי שנכתב, לכל עץ יתרונות וחסרונות, עלינו רק להכירם ולהבין כיצד לנצל אותם לטובתנו בכדי שהפרגולה שלנו תשרת אותנו בהנאה, ביעילות ולאורך זמן.
באדיבות אתר טוב תודה